Gyűjtemények

Kereskedelemtörténeti tárgyi gyűjtemény

A gyűjtemény adatai:

Gyűjteménykezelő: Oravec Éva muzeológus
A gyűjtemény darabszáma: 28.000
A gyűjtemény (és vagy karton) digitalizált elérhetőségei: Digitális gyűjtemény; Hungaricana
Kutathatósága: A gyűjtemény részlegesen kutatható, előzetes bejelentkezés alapján.

A gyűjtemény általános leírása:

A több mint 28.000 tárgyat felölelő gyűjtemény a kereskedelemtörténeti kutatás jelentős forrása, amely e mellett alkalmas a múlt kereskedelmi tevékenységének sokoldalú bemutatására, megjelenítésére.
A gyűjtemény gerincét cégérek, cégtáblák, üzletberendezések és felszerelések, munkaeszközök és mérlegek, a kereskedelmi adminisztráció tárgyi eszközei, áruminták, árudobozok és üvegek, emlék- és reklámtárgyak alkotják. Arculatát a szakmuzeológiai szemlélet alakította ki.
A gyűjteményben található műtárgyak keletkezésének ideje zömükben a 19. század utolsó harmadától napjainkig terjed, de számos ennél korábban keletkezett tárgy is megtalálható. A kereskedelemtörténeti tárgyi gyűjtemény elsősorban cégtörténeti- és reklámtörténeti-, és ebből fakadóan társadalomtörténeti-, esetenként életmód- és családtörténeti forrásul is szolgálhat a kutatók és szakemberek számára.

 A gyűjtemény szerkezete:

  • Cégérek, cégtáblák, zománctáblák
  • Üzletberendezések
  • Felszerelések és munkaeszközök
  • Mérőeszközök
  • Áru és csomagolás
  • Áruminták
  • Reklámtárgyak
  • Kereskedelmi adminisztráció
  • Vásározás
  • Kereskedelmi szakoktatás
  • Emléktárgyak

Cégérek, cégtáblák, zománctáblák
A cégérek kicsiny, de jelentős részei a gyűjteménynek, így például „aranyásó” cégér egy tolnai vaskereskedésből, „fekete kutya” egy pesti drogériából és egy miskolci fűszerüzletből, „menyasszony” egy váci kelengyeboltból. A cégtáblák változatai a portáltábláktól egészen a betűkből kirakott cégfeliratokig terjednek. E kicsi, de annál izgalmasabb egység részét alkotják a zománcozott reklámtáblák is, melyek a reklámhordozók talán legidőtállóbb darabjai. Gyűjteményünk legszebb darabjait jeles képzőművészek tervezték, így például Bortnyik Sándor Schmoll paszta reklámja, vagy Berény Róbert a Flora szappan tervezése is megtalálható közöttük.

Üzletberendezések
A kereskedelmi tevékenység legfontosabb és látható színtere a bolt volt. Gyűjteményünkben a fűszer-és vegyeskereskedések berendezéseié a nagyobb arány. Az iparcikk-kereskedelmet divatáruüzlet, rövidáruüzlet és cipőüzlet bútorzatai, ill. részletei képviselik. Egyedülálló a jászberényi vaskereskedés pultja (19. század vége) a vásárló felé néző oldalán lévő 135 árumintával felszerelt fiókocskájával. Iparművészeti értékkel is bír a Stühmer édességbolt 1879-ben, a Salamander cipőbolt 1913-ban készült bútorzata. Játék fűszerboltunk a 19-20. század fordulójáról különlegességnek számít.

Felszerelések és munkaeszközök
Ide tartoznak a tároló, sokszor reklám célt is szolgáló  szekrénykék és a különféle tartályok, bödönök, fazekak, sajttálak és búrák, hordók, kosarak, kirakati tálak, állványok stb. Speciális bolti munkaeszközök: pénztárgépek, kávépörkölők, darálók és vágószerkezetek, adagolók, kimérő kanalak és lapátok, zsinegtekercselők, plombálók, szállító eszközök stb. Különleges helyet foglal el ebben a csoportban az 1900 körül készült Stollwerck csokoládé-automata. A benzintöltő és a cigaretta-automata a közelmúlt műtárgyai.

Mérőeszközök
A kereskedelmi tevékenység elmaradhatatlan tárgyi kísérői. Első csoportjába tartoznak a tízes számrendszeren alapuló méterrendszer bevezetése előtti font és lat beosztású mérlegek és súlyok, valamint gabonamérők. Az 1875 után készült mérőeszközöket nyitott és zárt pulti egyensúlymérlegek különböző típusai, húzós mérlegek, gyorsmérlegek, űrmércék és fokolók képviselik. Külön csoportot képeznek a gabona-fajsúlymérő készletek. A legkorábbit 1861-ben hitelesítették.

Áruk és csomagolások
A legnagyobb és legváltozatosabb, egyenletesen bővülő, az 1900-as évektől napjainkig szélesedő gyűjteménycsoport. Tárgyai gyári termékek, köznapi tárgyak, tömegcikkek. Az árucikkek körében teljességre nem törekszünk, szakmánként a tipikust gyűjtjük, elsősorban azokat, amelyeken cégjelzés vagy címke található. Változatos a csomagolóanyagok, az árudobozok (teás, kakaós, bonbonos, kekszes, cukorkás, cigarettás, divatárus, rövidárus, szappanos, cipőkrémes stb.) és a palackok  (boros, sörös, pezsgős, tejes, illatszeres stb.) gyűjteménye. Különösen értékesek azok a példányok, amelyeken védjegy is van.

Áruminták
A textilkereskedelem damaszt és szövet mintakönyvei, mintalapjai, a vasas szakma mintatáblái (bútorveretek, sodronyszövetek, apró vasáruk), papírminták, illatszeres mintadobozok, festékminták stb. alkotják e gyűjteménycsoportot.

Reklámtárgyak
Anyagát az ötletgazdagság, sokszor esztétikai igényesség is jellemzi. Ide tartoznak az üzletekben elhelyezett, gyártóktól kapott reklámeszközök, valamint a vásárláshoz „mellékelt” ajándéktárgyak. A boltokat díszítő, különböző árucikket reklámozó zománcozott vas, festett üveg, vagy papírkartonra nyomott reklámtáblák közül több mint háromszáz darab maradt ránk, zömmel az 1930-as évekből. Gipszből, papírmaséból készült reklámfigurák egészítik ki e gyűjteményrészt.
Az ajándéktárgyak általában használati tárgyak: legyezők, tükrök, naptárak, órák, poharak, csészék, teás- és kávéskannák, hamutartók, írószerek stb. Kiemelésre méltó az a festett üvegpohár, amely az 1903-ban leégett Párisi Nagy Áruház homlokzatát ábrázolja.

Kereskedelmi adminisztráció
Főként kereskedőirodából származó tárgyakat tartalmaz: íróasztal, könyvelési rendszer, számlacsipesz, pénzes kazetta. A pecsétnyomó- és bélyegzőgyűjtemény  több mint ötszáz darabos.

Vásározás
A vásározás szorosan kereskedelmi mozzanatával kapcsolatos emlékeit (vásári sátor, vásározó láda stb.) is gyűjtjük. A vásári portékák, mint például a fazekasáruk, a néprajz gyűjtőköre. Csak néhány tipikus darab került gyűjteményünkbe, így például egy „engem vegyél meg Sára” feliratos korsó.

Kereskedelmi szakoktatás
Az 1974-ben rendezett Kereskedelmi Szakoktatási Kiállítást megelőző, az utódintézményekben folytatott célgyűjtés során önállósult gyűjteménycsoport. Az egykori Debreceni Kereskedelmi Akadémia megmaradt áruismereti gyűjteménye (fémminták, bőr, gubacs, gyapjú, gyapot, különféle magvak, őrlemények, tésztafélék, sörgyártás alapanyagai, illóolajok, festékek, lakkok stb.) közel 400 darabot számlál.

Emléktárgyak
Emléktáblák, zászlók, díszdobozok, serlegek, dísztárgyak, amelyek kereskedőcégek, kereskedelmi egyesülések, szövetkezetek jubileumára, nagyobb események így például a millenniumi kiállítás emlékére készültek. Ilyen az a fedelén Mercurius alakjával díszített ezüst doboz, melyet a Budapesti Kis- és középkereskedők Takarék és Kölcsönszövetkezete ajándékozott igazgatójának 1904-ben munkásságának negyedszázados jubileuma alkalmából.

A gyűjtemény célgyűjtő tevékenysége:

A kereskedelem története szempontjából kiemelkedő, illetve ritkaságnak számító darabok gyűjtésére koncentrálunk. Gyűjteményünk jelentős mértékben ajándékozásoknak köszönhetően bővül, múzeumunk rendkívül ritka esetben vásárol. Elsősorban a régi üzletberendezéseket, felszereléseket, munkaeszközöket, tároló- és mérőeszközöket, gépi berendezéseket, csomagoló-, szállító- és reklámeszközöket, a kereskedelmi szakoktatásban használt tárgyakat, emléktárgyakat gyűjtjük.

Ezeket is ajánljuk! / Further Recommendations

Close
Close
Close