Archívum

Spelter Henrik

Magyarország első aranykoszorús cukrászmestere

2022. augusztus 20. – november 20.
MEGHOSSZABBÍTVA 2023. FEBRUÁR 5-IG!

Mi a közös az amerikai „Ice Café”-ban, a tatai „Spelter szelet”-ben, a berlini „Apfelsein fánk”-ban, az eperjesi „Dreifuss szelet”-ben vagy a párizsi „Madeleines parisiennes”-ben? A felsoroltak mindegyike szerepel az egykoron neves, ám mára feledésbe merült magyar cukrász, III. Spelter Henrik gyönyörű, kézzel írt és rajzokkal illusztrált receptgyűjteményében. Ezen műtárgy köré épülve a Magyar Cukrász Ipartestület, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum és a tatai Kuny Domokos Múzeum egy közös kiállításban kíván emléket állítani III. Spelter Henrik és a tatai Spelter-cukrászdinasztia örökségének. A receptgyűjtemény szerzője, miután az 1890-es években édesapja tatai cukrászdájában kitanulta a cukrászmesterséget, vándorútra indult és előbb megfordult a történelmi Magyarország több pontján is, majd külföldi munkásévek következtek: Berlin, Kolberg (ma Kołobrzeg), Párizs, Chicago, Milwaukee és Kairó. Spelter, aki korábban a Gerbeaud cukrászdánál is dolgozott, a végleges hazatérését követően vette át 1910-ben, Budapesten, az egykori híres cukrász, Seitz Lajos Erzsébet körút 42. szám alatt álló üzletét, mely hosszú évtizedeken keresztül a fővárosiak közkedvelt cukrászdájává vált.

1921 májusában a Magyar Cukrászok és Mézeskalácsosok Országos Szövetségének elnökévé választották. Ezen tisztségében óriási szerepe volt abban, hogy a hazai cukrásztársadalomban helyreállt az első világháború során megbomlott béke, valamint, hogy a cukrászszakma visszanyerte régi jó hírnevét. Elnöksége alatt sor került a cukrászok adóterheinek csökkentésére, a tanoncoktatás megreformálására, egy új székház felépítésére, valamint újraindult a testületnek a szaklapja: A Cukrász is.  Spelter szakmai bemutatókkal egybekötött országos konferenciákat is szervezett, mellyel az ipartestület vidéki tagjait is sikerült aktívan bevonnia a szervezet életébe, továbbá vezetésével a magyar cukrászszakma külföldön is vendégszerepelt: a német cukrász ipartestület megalakításának 200 évfordulójának díszvendége a magyar cukrászküldöttség volt.

III. Spelter Henrik munkássága kevéssé ismert fejezete a magyar vendéglátás és gasztronómia történetének, holott példás életútja és az elért eredményei alapján a Spelter névnek a legnevesebb hazai cukrászok panteonjában a helye.

A kiállítás a Spelter Henrik-emlékévhez kapcsolódó program.

 

A kiállítás megvalósulását támogatta:

Close
Close