Védett Üzleteink Program: helyszínek

János pince, Erzsébet Királyné Szálloda

1053 Budapest, Károlyi u. 11.

Az 1870-es években megnyílt Erzsébet Királyné Szállót több tulajdonosváltást követően 1908-tól Szabó Imre főpincér üzemeltette, aki modern szállodává, kihasználatlan pincéjét pedig 1925-re étteremmé alakította át. Berendezései és a János vitéz jeleneteit ábrázoló díszítőfestményei műemléki védelem alatt állnak. 1985-ben építették újjá a szállodát. tervező: Zalaegerszegi Állami Építőipari Vállalat

Ferenc József feleségéről, Sissiről elnevezett Erzsébet királyné Szálló az 1870-es években nyílt meg, a mai Károlyi utcában, akkori nevén Egyetem utcában. Az ötven szobás, pesti szálloda üzemeltetését tulajdonosa Schmidt Károly vendéglős kezdte meg, 1908-tól pedig Szabó Imre, ismert főpincér üzemeltette. 

Szabó Imre idején bővült ki a szálloda még egy, hatemeletes résszel, így már igen sok vendég befogadására, elszállásolására volt lehetőség. 1914-ben már 120 szoba új berendezésekkel, központi fűtés és fürdőszobák, étterem és kávéház várták a látogatókat. 

1925-ben a pincehelyiséget sörözővé alakították, ekkor változtatták meg a  az 1913-as berendezéseket is. Kezdetben Erzsébet-pince, majd 1927-től János Vitéz Söröző lett a neve.  A 8 Órai Ujság így ír a pince megnyitásáról:

„Egyetem utca 5. szám alatt megnyílt s intim és művészi interiőrjével legkedveltebb találkozóhelye lesz az úri közönségének. Az Erzsébet pincét Hoepfner Guidó műépítész tervezte, a falakat Sándor Béla festőművész tanárnak tizenkét Jánosvitéz-illusztrációja díszíti. Szabó Imre vendéglős, akinek ma neve már régóta népszerű, az új sörözőt és borozót nemcsak iparművészeti szempontból, de a legkényesebb higiénikus követelményeknek is megfelelően rendezte be. A kitűnő vendéglősnek neve garancia arra, hogy a kiszolgálásra kerülő ételek és italok is a legjobbak lesznek.” (8 Órai Ujság, 1925. 11.évf. 286. 7.)

A vendéglátóhelyiségben esténként cigányzenészek, hegedűsök játszottak, emellett híresek voltak a pince sörkorcsolyái is, különlegesség volt a szilva-kolbász és a szalámileves. 

A pince a modern technológia vívmányaival is fel volt szerelve, központi fűtés mellett mesterséges szellőztetés biztosította a friss levegőt.  Berendezései, festményei ma műemléki védelem alatt állnak. 

A Háborúban megsérült épületet később lebontották, és a HungarHotels vállalat 1980-as években új szállodát épített. A pince ekkor már védelem alatt állt, így a 1985-ben B. Tóth Klára és Lakos Lajos restaurátorok helyreállították azt.

Ezeket is ajánljuk! / Further Recommendations

Close
Close
Close