Védett Üzleteink Program: helyszínek

Ruszwurm Cukrászda

1014 Budapest, Szentháromság u. 7. 

Ez Budapest ma is működő  legrégebbi cukrászdája. 1827-ben nyitotta meg Franz Schwabl bécsi  cukrászmester. Özvegyét 1830-ban Richter Leonárd sütőmester vette feleségül. A cégéren 1884 óta áll egy későbbi családtag, Ruszwurm Vilmos neve. A cukrászda empire stílusú belső tere 1952 óta védett.

A Ruszwurm cukrászda eredeti épülete a 14. században épült, Buda török ostroma alatt súlyosan megsérült. Renoválását későbbi tulajdonosa, Hirschi Vendel 1696-ban fejezte be. Az 1723-as tűzvész után újra javításra szorult. Az épület a ma is látható homlokzatát a 18. században kapta.

Ebben az épületben nyitotta meg Franz Schwabl bécsi származású cukrászmester az üzletét. Halála után, 1831-től özvegyének új férje Richter Leonárd, József nádor sütőmestere vette át a vezetését. A cégéren 1884 óta olvasható egy későbbi tulajdonos, Ruszwurm Vilmos cukrászmester neve. Később a kor cukrásznemzedékének nagy része Ruszwurmnál tanult.

A fennmaradt 1883-84-es üzleti könyvben jól kivehető, hogy a cukrászdából már ekkor is rendeltek karácsonykor, születésnapok alkalmával, családi összejövetelekre süteményeket és egyéb édességeket, fagylaltot, bonbonokat, szükség esetén akár evőeszközöket, tányérokat és edényeket is kölcsönözhettek a vendégei. 

A második világháború pusztítását követően az épület és így a cukrászda is komoly felújításra szorult, melynek munkálatait 1959-ben kezdték meg.

A Ruszwurm cukrászda cseresznyefa, aranyozott intarziás berendezése 1952 óta áll műemléki védelem alatt. A berendezést Krautsiedler krisztinavárosi asztalosmester készítette, a szobrászati alkotások Dunaiszky Lőrinctől származnak. A cukrászdában ma is megtekinthető az eredeti szekrény- és pultrendszer, a műhelyajtó két oldalán álló egy-egy féloszlop, egy napsugarakkal díszített aranyozott óra, kanapé, falitükör és csillár, valamint a 19. század elejéről és közepéről származó cukrászati kellékek.

Ezeket is ajánljuk! / Further Recommendations

Close
Close
Close