Gyűjtemények

Játékgyűjtemény

A gyűjtemény adatai:

Gyűjteménykezelő: Németh Nóra muzeológus
A gyűjtemény darabszáma: kb. 12.000 db; A gyűjtemény jelenleg feldolgozás alatt áll. Egyes gyűjteményi részek tárgyainak száma jelenleg nem, vagy nem pontosan határozható meg, a megadott darabszám minimumnak tekinthető.
A gyűjtemény (és vagy karton) digitalizált elérhetőségei: Digitális gyűjtemény
Kutathatósága: Előzetes időpont-egyeztetés alapján, csak helyben kutatható.

A gyűjtemény általános leírása:

Múzeumunk önálló játékgyűjteménye 2020 decemberében alakult meg. Az intézmény már korábban is gyűjtött játékokat, melyek a kereskedelemtörténeti tárgyi és kisebb részben a vendéglátóipari tárgyi gyűjteményben kaptak helyet. 2014 és 2021 között a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum három, játékokból álló magángyűjteménnyel gazdagodott. Jánoska Antal (1954-) kártyakutató játékkártya gyűjteménye 2014 és 2017 között, gyűjteményi egységenként került múzeumunk őrzésébe. 2020 decembere óta intézményünk őrzi Karlócai Mariann (1925-2020) óvodapedagógus játékgyűjteményét. 2021 augusztusában hivatalosan átadásra került Szentiványi Tibor (1931-2009) neves informatikus, játékkutató logikai játékokból álló gyűjteménye.

A gyűjtemény szerkezete:

Törzsgyűjtemény
A három magángyűjteménytől függetlenül nálunk őrzött játékokat foglalja magában. A kb. 200 tételből álló gyűjtemény java-részét 20. századi babák és társasjátékok alkotják. Kisebb számban építő-és lemezjátékokat, logikai játékokat, kártyajátékokat, állatfigurákat, gyerekeknek szánt hangszereket, közlekedési és háztartási eszközöket, szabadtéri játékokat tartalmaz. A gyűjteményt egy-egy babaszoba és babaszoba kiegészítők (berendezési tárgyak), babaruhák színesítik.

Jánoska Antal  (1954-) gyűjteménye

1. Játékkártyák
Kb. 2700 kártyacsomagból (kártyapakliból) áll, számos olyan ritkasággal, melyből csak egyetlen példányt ismer a szakirodalom. A 19-20. századi magyar kártyakészítés emlékein túl a gyűjtemény átfogóan mutatja meg Ázsiától Amerikáig a regionális játéktípusokat is. Külön egységet alkotnak a jós-, a gyermek-, valamint az erotikus kártyák. Ugyancsak ebben a szekcióban találjuk a miniatűr kártyák gyűjteményét, a kártyaívek és kártya reprodukciók csoportját.

2. Relikvia gyűjtemény
A kártyajátékokhoz használatos segédeszközök vagy kártyamotívummal díszített használati- és dísztárgyak (poharak, korsók, dohányzási kellékek, ruhaneműk, kártyatartó dobozok, kártyaprések, dísztárgyak, telefonkártyák, plakátok, gyufacímkék, italcímkék, bélyegek, játékpénzek, zsetonok, zsetontartó stb.) tartoznak e körbe. E gyűjteményi egységet gazdagítják továbbá a nem teljes csomagként is gyűjthető lapok, például a jokerek, hátlapok, cégjelzéses lapok együttesei, valamint a kártya típusú játékok és azok segédeszközei.

3. Játékábrázolás gyűjtemény
Kártyázókat, a kártyajáték helyszíneit vagy kártyamotívumot ábrázoló fotókat, képes levelezőlapokat, nyomtatványokat foglal magába. A relikvia-és játékábrázolás gyűjtemény kb. 3000 tételt foglal magába.

4. Szakkönyvtár
A kb. 600 kötetes szakkönyvtárban található a kártyakultúrát bemutató magyar és idegen nyelvű szakirodalom. A könyvtári anyagok között találunk a témakörre vonatkozó szépirodalmi és anekdotagyűjteményt, valamint folyóiratokat és árverési katalógusokat is.

5. Archívum
Tartalmazza az összes ma ismert, magyar származású, hazai és külföldi közgyűjteményben őrzött kártyák másolatát. Ugyanitt találunk adattárat és dokumentumokat a magyarországi kártyakészítés és kereskedelem köréből. Az archívum magába foglalja Jánoska Antal szakmai levelezését, a közreműködésével létrejött események dokumentációját. A szekciót kártyakép archívum, játékleírások és kártyázókat ábrázoló műtárgy másolatok (fotó, fénymásolat) gazdagítják. A gyűjtemény 23 dobozt tölt meg.

Karlócai Mariann (Karlócai Jánosné született Kelemen Marianne, 1925-2020) játékgyűjteménye
A több mint 4000 (51 dobozban lévő tárgyak száma nem ismert, így a teljes tételszám az 5000-hez közelít valószínűleg) tételből álló gyűjtemény gerince a 20. század első felének polgári játékkultúráját képviseli számos kiemelkedően értékes darabbal. Jelentős számban vannak jelen a 20. század második felének játékai is a gyűjteményen belül, valamint helyet kaptak a kollekcióban háziipari és egyedi előállítású játékszerek is.

A gyűjtemény legjellemzőbb játéktípusai:

  1. Fejlesztő és konstrukciós játékok
  2. Felhúzható és mechanikus játékok
  3. Hangszerek gyermekeknek
  4. Babák
  5. Textiljátékok
  6. Lányok szerepjátékai (bababútorok, konyhai és háztartási eszközök, porcelán készletek, babaházak)
  7. Fiúk szerepjátékai (állatfigurák, katonák, várak, hintalovak, járművek, modellek és műszaki játékok)
  8. Társasjátékok
  9. Szabadtéri játékok
  10. Színházak

Szentiványi Tibor (1931-2009) logikai játékgyűjteménye
A több mint 1000 darab gondolkodásfejlesztő játékot magába foglaló gyűjtemény tíz logikai játék kategóriából áll. A magyar és külföldi játékok többsége az 1980-1990-es években készült.

A gyűjtemény az alábbi játéktípusokat foglalja magába:

  1. Összerakó játékok (tangram, pentomínó, Szóma kocka)
  2. Szétválasztó játékok (trükkösen nyíló dobozok, lakatok)
  3. Összekapcsolódó játékok (rabkeresztek, összekapcsolódó kockák)
  4. Ördöglakatok (hajlított szögek, meleda, köteles ördöglakatok)
  5. Sorozatos mozgatáson alapuló játékok (szoliterek, Hanoi torony, Rubik kocka)
  6. Ügyességi játékok (kézügyességet igénylő játékok, például ügyességi labirintusok)
  7. Csalikorsók (furfangosan használható kerámia korsók)
  8. Feladványok eltűnő elemekkel (a játék részeinek áthelyezése, forgatása egyes elemek látszólagos eltűnését eredményezi)
  9. Hajtogató fejtörők (síkbeli vagy térbeli alakzatok hajtogatására épülő játékok)
  10. Lehetetlen tárgyak (a cél, hogy a játékos rájöjjön arra, hogy miként készülhetett a tárgy)

A gyűjtemény célgyűjtő tevékenysége:

Játékok a 19-21. századból.

Close
Close