Blog

Protokoll és diplomácia II.

Katonai protokoll, állami protokoll, Budapest Főváros protokollja

2020. április 9. | Dr. Török Róbert

Katonai protokoll

A katonai protokoll területén alkalmazott jegyek sok hasonlóságot mutatnak az állami protokollal, de azok kevéssé kötöttek. A katonai protokollnak évezredes hagyományai vannak. A ceremóniák az adott ország fegyveres erőinek előírásaihoz, hagyományaihoz erősen kötődnek, ezért országonként jelentős eltéréseket mutatnak (rendfokozat, öltözet, vezényszavak, fegyverzet stb. területén).

Katonai protokoll megjelenik

  • magas rangú katonaszemélyek fogadása védett objektumban,
  • magas rangú állami és diplomáciai vezetők fogadása katonai tiszteletadással,
  • emlékmű- (emléktábla-) avatás, koszorúzás,
  • katonai temetés, nemzeti gyász,
  • zenés őrségváltás, parádé, felvonulás,
  • díszőrök felállításának és váltásának rendje,
  • valamint Magyarország nemzeti ünnepei és kiemelt rendezvényei során.

A katonai protokollban mindig sarkalatos pont, hogy a különböző rendezvényeken melyik a megfelelő (esetleg az elöljáró által elrendelt) öltözet. Az egyenruhák széles választéka miatt ez a kérdés mindig gondos egyeztetést igényel.

A Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség Parancsnoksága által szervezett protokolláris események két fő csoportját különböztetjük meg:
1. rendezvények
2. delegációs programok

NATO protokoll

Magyarország 1999. március 12-én csatlakozott a NATO-hoz (Észak Atlanti Szerződés Szervezete). A huszonegy évvel ezelőtt történt esemény sok más mellett kötelezettségvállalást jelentett arra is, hogy a NATO-ban érvényes protokoll szabályok és előírások alkalmazását hazánk, illetve a Magyar Honvédség is magára nézve kötelezőnek tartja.

Állami protokoll

Hazánkban az állami protokoll alanyai az államfő, a kormányfő, az országgyűlés elnöke és a külügyminiszter. Az állami protokoll az általuk lebonyolított belföldi és külföldi utazásokat, részvételüket igénylő rendezvényeket, illetve az általuk fogadott delegációk látogatása során alkalmazott szabályokat jelenti.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) felelős Magyarország nemzetközi kapcsolatainak alakításáért, fenntartásáért, a nemzeti érdekek globális szintű képviseletéért és hazánk külpolitikai célkitűzéseinek érvényesítéséért. A KKM irányítása alatt működnek a magyar nagykövetségek, konzuli képviseletek.

A KKM Protokoll Főosztály amellett, hogy saját vezetőinek protokolláris eseményeit készíti elő és bonyolítja le, szorosan közreműködik a magyar közjogi méltóságok és más minisztériumok vezetőinek meghívására érkező külföldi delegációk látogatásának szervezésében, emellett ellátja az államfő, a kormányfő, valamint a minisztérium vezetőinek hivatalos külföldi utazásaival összefüggő feladatokat. Az állami protokoll finanszírozása az állami költségvetésből történik.

Magyarországon az állami protokoll megjelenik

  • a magas szintű, hivatalos látogatók fogadásakor (katonai tiszteletadással) és búcsúztatásakor,
  • hazai, magas szintű küldöttség kiutazásakor,
  • nagykövet fogadásakor,
  • állami ünnepeken való részvételkor,
  • koszorúzás alkalmával,
  • kitüntetések átadása, ünnepi rendezvények és egyéb hasonló események során.

Az állami protokoll legmagasabb szintje az államfői protokoll. Az államot képviselő vezetők megnevezése sokszínű a hagyományok, illetve az (unitárius vagy föderatív) állami berendezkedés alapján. A (parlamentáris vagy a prezidenciális, azaz elnöki) köztársaságokban általában elnök, köztársasági elnök, szövetségi elnök, de a (parlamentáris, alkotmányos vagy abszolút) monarchiákban találkozunk az alábbi elnevezésekkel: császár, király, királynő, nagyherceg, korona herceg, szultán, emír stb. A nemzetközi protokoll szerint az államfő áll az első helyen a protokoll listán; az államfők pedig hivatalba lépésük ideje alapján rangsorolnak.

Magyarországon a köztársasági elnököt feladatainak ellátásában a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) segíti, amelynek székhelye a budavári Sándor-palota. A KEH Protokoll Főosztály vezetője a köztársasági elnök protokollfőnöke.

A KEH Protokoll Főosztály feladatai többek között:

  • a köztársasági elnök közszerepléseivel összefüggő feladatok ellátása,
  • az államfőhöz méltó körülmények megteremtése, protokolláris kíséret biztosítása,
  • a kitüntetések átadásának lebonyolítása,
  • a nemzeti és állami ünnepek, a Sándor-palotában lebonyolításra kerülő programok és az államfő részvételével zajló rendezvények megszervezése és lebonyolítása,
  • levelezés, a meghívók kiküldése, technikai előkészítés, adminisztrációs feladatok, államfői ajándékozás, nyilvántartások vezetése, raktározás,
  • az államfő házastársának protokolláris jellegű programjainak támogatása,
  • az államfő külföldi és a diplomáciai tevékenységével összefüggő programok a KKM Protokoll Főosztályával együttműködésben.

Budapest Főváros protokollja

Az állami protokoll kevésbé kötött szintje az önkormányzati/városi protokoll, mely a városi képviselők számára és/vagy részvételükkel megszervezett rendezvényeken követett protokoll szabályok összességét jelenti.

Hazánkban a főpolgármester miniszteri „rangú”, a főpolgármester-helyettes államtitkári besorolású, kormánytól független tisztviselő, ebből adódóan a Fővárosi Önkormányzat magas szintű protokoll események résztvevője és szervezője.

A külföldi állami vezetők hivatalos budapesti látogatásuk során udvariassági találkozón vesznek részt a főpolgármesternél. Ilyenkor a legszigorúbb állami protokoll érvényesül. A gyakorlat azt mutatja, hogy a budapesti főpolgármester félévente találkozik magas rangú külföldi állami vezetővel. Munkája során szoros kapcsolatot ápol a Budapestre akkreditált misszióvezetőkkel, nemzetközi kulturális intézetek vezetőivel, valamint gyakran kap meghívást a fővárosban megvalósuló kulturális-, sport és egyéb civil rendezésű eseményekre.

Városi szinten lehetőség van közvetlenebb, gyakorlatiasabb együttműködések kialakítására is. A főváros, mint világváros szerteágazó nemzetközi kapcsolatrendszert működtet: jelenleg 18 testvérvárosi és 35 együttműködési megállapodáson nyugvó kapcsolata van.

A testvérvárosi delegációs programok során népszerű elem az úgynevezett „városnapi” rendezvény, mely során a vendégek bemutatják saját kultúrájukat. Ezen alkalmak kiváló lehetőséget biztosítanak arra, hogy a felek a városok közötti turisztikai, szakmai és üzleti kapcsolataikat is ápolják, illetve erősítsék.

A delegációs programok elengedhetetlen részét képezik a főpolgármesterek közötti kétoldalú megbeszélések (a főpolgármester-helyettesek részvételével), melyeket díszétkezések, kulturális programok, illetve sajtótájékoztatók követhetnek. A találkozók egyik ünnepélyes eleme a protokoll ajándékok átadása, melynek részleteit a szervezők (protokoll szakemberek) előzetesen egyeztetik. Ennek ellenére a helyszínen gyakran meghökkentő, esetleg mosolyra fakasztó tárgyak kerülhetnek átadásra, melyekből néhány a kiállításon is megtekinthető.

 

 

Close
Close