Blog

Az asztali örömök historikusa – Balázs mester

Megemlékezés dr. Draveczky Balázsról (1938-2003)

Dosztály Bianka | 2023. november 17.

Idén már húsz éve, hogy múzeumunk historikusa és egykori igazgatója, Balázs mester váratlanul elhunyt. A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum vendéglátóiparral foglalkozó könyvtári része nem véletlenül lett róla elnevezve és kapta meg a Dr. Draveczky Balázs Vendéglátóipar-történeti Könyvtár nevet. Bár a múzeumnak már akkoriban is profilja volt a kereskedelem,  Balázs mester szívéhez a vendéglátás állt a legközelebb. Gyakran kutatott benne és örömmel gyarapította az állományát is. Én magam sajnos nem ismerhettem őt, de mindazok, akik ismerték, akár baráti, akár munkakapcsolatban voltak vele, nagyon szerették és tisztelték. Azok kedvéért, akik szintén nem ismerhették személyesen, összefoglalom, milyen életpályát járt be, mielőtt és miután a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum igazgatója lett.

Magyar-történelem-régészet szakon végzett az ELTE-BTK-n és ugyanott is doktorált 1965-ben, Somogy megye muzeológiájának története, különös tekintettel a régészetre című dolgozatával. Muzeológusként került a Rippl-Rónai Múzeumba, majd ott is eljutott az igazgatóhelyettesi címig. 1973-tól már Budapesten tevékenykedett és a Központi Múzeumi Igazgatóság Népművelési és Propaganda csoportját irányította, később a Múzeumi Restaurátor és Módszertani Központ osztályvezetője volt. Munkája során több múzeummal is virágzó kapcsolatot alakított ki, így ismerkedett meg Borza Tiborral, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum akkori igazgatójával. 1978-tól el is szegődött az Fortuna utcai MKVM-hez mint főmuzeológus. Borza Tibor 1984-ben vonult nyugdíjba, az igazgatói székben 1983-tól dr. Draveczky Balázs követte.

Mialatt a múzeumot igazgatta, példamutató kapcsolatokat alakított ki a múzeum és a vendéglátóipari-, kereskedelmi- és idegenforgalmi szakmák között. Szenvedélyesen kutatta a vendéglátást, gasztronómiát, a kulináris hagyományokat. Szakmai munkássága a mai napig egyedülálló, számos könyvet írt, folyamatosan publikált, mindezek mellett a múzeum hírét is vitte a nagyvilágban. Együttműködött társadalmi- és civil szervezetekkel, a szakmai közép- és felsőfokú oktatással, nemzetközi kapcsolatokat épített. A történelmi értékmentő kezdeményezéseket nem csak itthon, hanem a határainkon túl is felkarolta.

Tanítómesterének Móra Ferencet vallotta attól a naptól kezdve, hogy fellelte naplójegyzetei között az alábbi bölcsességet: „Előbb-utóbb rájön az ember arra, hogy az életet csak úgy lehet elviselni, ha megtaláljuk benne a testhez álló vesszőparipákat.” Elmondhatjuk – és ezt elmondta ő maga is még életében – hogy ő megtalálta a maga „testhez álló vesszőparipáját”. Az MKVM-ben töltött évei alatt mindig is az volt a célja, hogy felfedezze a hazai fehér asztal kulináris örömeit és ezeket a kultúrtörténeti igazgyöngyöket minél szélesebb körben tudja megismertetni. Ezt a célt szolgálták megjelent könyvei is.

Kutatásai során sorra fedezte fel a jobbnál-jobb históriákat, recepteket, konyhai meséket, étkezési adomákat. És számos hiteles történetet is a nagyközönség elé tárt. Bizonyos szempontból sosem fordított hátat a régészetnek, csak más jellegű terepen végezte az ásatásokat. Iratokat, dokumentumokat, visszaemlékezéseket, újságokat és számos egyéb irományt mentett ki poros temetőjükből. A legapróbb töredék is felvillanyozta, mindenből valami régi-új történet elevenedett meg előtte. Ezeket a régészeti felfedezéseket juttatta el az olvasókhoz is könyvein keresztül.

Bár én magam nem ismertem, azok, akik igen, mind nagyon kedves, vidám, derűs, kiegyensúlyozott embernek ismerték meg. Kitűnő szakember és tudós volt, szenvedélyesen szerette a szakmáját, mindig mindent továbbadni vágyott.

Hátrahagyott örökségét, munkáját dicséri az is, hogy utódja, Kiss Imre révén sikeres kiállítást rendezett a múzeum, amely a szódavízzel foglalkozott. A tárlat később vándortárlatként éveken át utazta körbe az országot, a hozzá kapcsolódó kiadvány pedig akkora sikernek örvendett, hogy többször is újra kiadták. Ez a kiállítás azért köszönhető Draveczky Balázs személyének is, mert Kiss Imre elmondása szerint egészen addig nem is hozta lázba a szódavíz és annak történelme, amíg el nem olvasta Draveczky Fröccstörténelem című írását. Sajnos azóta Imre is távozott közülünk, és nem csak az igazgatói székből.

Balázs mester szellemi örökségének ápolására jött létre 2004-ben a „Balázs mester” Alapítvány, azon belül pedig a Balázs mester-díj is. A díjat olyan személyeknek adták át, akik pályafutásuk során a magyar népi gasztronómia hagyományainak megőrzéséért fáradoztak – a magyar konyhaművészet addig még feltáratlan területeit kutatták, ápolták, megőrizték és bemutatták.

2014-ben a Magyar Vendéglátók Ipartestülete létrehozta a Gundel Károly-díjat, melyet már a legelső évben – posztumusz – Balázs mestert nyert el.

Múzeumunk jelenleg is jó kapcsolatot ápol Draveczky Balázs családjával, özvegyének köszönhetően szerzői- és kéziratos hagyatéka nemrégiben a MKVM gyűjteményébe került.

Dr. Draveczky Balázs (1938-2003) és Kiss Imre (1956-2023) meghatározó igazgatói voltak a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumnak. Most már mindketten az égi fehér asztal körül kvaterkáznak. Megosztják egymással a múzeumi élményeiket, tapasztalataikat és figyelnek minket, hogy merre visszük tovább szeretett múzeumukat. Lehet, hogy még Krúdy is melléjük ül egy jó fröccs erejéig…

 

Felhasznált irodalom- és forrásjegyzék:
Draveczky Balázs, dr.: Történetek terített asztalokról és környékükről. Pallas Stúdió, Budapest, 1999
Draveczky Balázs, dr.: Újabb történetek terített asztalokról és környékükről. Pallas Stúdió, Budapest, 2000
Draveczky Balázs, dr.: Bagolytüdő és articsóka. Pallas Stúdió, Budapest, 2001
Draveczky Balázs, dr.: Híres emberek kedves ételei
http://www.gkrte.hu/public/magazin2.php?id=275&kat_id=55
https://www.szoljon.hu/kozelet-jasz-nagykun-szolnok/2013/07/a-nepi-etelek-fozoversenyenek-megnyitojat-kovetoen-hunyt-el
https://www.magyarkurir.hu/hirek/a-magyar-kultuszital-szodatortenet
http://archiv.magyarmuzeumok.hu/latogato/1323_jaszberenyi_tortenet_a_feherasztal_kornyekerol
https://www.hunguesthotels.hu/hu/balazs_mester_dij
https://mvi.hu/gundel-karoly-dij
https://www.mkvm.hu/wp-content/uploads/2021/02/draveczky.pdf

Tags
Close
Close