Blog

Flóra újkori története

2020. június 5. | Blascsok Annamária

A Belkereskedelmi Minisztérium Kirakat című szakmai folyóirata 1963. júliusi számának 7. oldalán egy igen sötét fotó tanúsága szerint a címbéli „úrihölgyet” egy kerepesi kiskocsmában, igen lepusztult állapotban találták. A cikk szerint orvosa és életre keltője, Szávics Mirográd idős mester volt, aki a múlt századbéli (értsd 19. század) zenegépet, orchestriont nagy figyelemmel és hozzáértéssel újjá varázsolta. Munkáját dicsérték – a rövid híradás szerint – a Citadella étterem boltíves nagytermének vendégei, akik nemcsak korabeli slágerekre táncolhattak, hanem twistet is járhattak a hangszer muzsikájára.

Kosztolányi Dezső azonos című regényének adaptációjából készült 1963-as, Ranódy László által rendezett, a Pacsirta című filmnek egyik jelenetében Flóra (vagy egy vele teljesen azonos változata) is „szerepelt”.

Flóra, teljes nevén Flora Orchestrion, 1986. március 24-én a Délpesti Vendéglátó Vállalat Citadella étterméből került a múzeum tulajdonába.

Az orchestrionok a 19. század végén jelentek meg, felváltva a kiskocsmák, vendéglők és kávéházak cigányzenekarait. Ilyen szerkezeteket hazai zenekereskedők és gyárosok, többek között Sternberg Ármin és Testvére cége készített és/vagy exportált külföldről. A pénzbedobással működő zenegép komplex hangszer, amely ütős-, húros- és egyéb hangszereket ötvözve, zenekarként szórakoztatta a közönséget. A repertoárt az alul lévő hengerek alapján cserélni lehetett, így egyszerre több zeneszámot is lehetett hallgatni. Az ügyes szerkezet úgy lett kitalálva, hogy egy hosszú zeneszámot nem lehetett teljesen lejátszani, így a kuncsaftoknak újra és újra aprópénzt kellett a gépbe dobálni.

A különleges műtárgy rossz állapotban került a múzeumba, ezért 2005-ben, Kiss Imre igazgató javaslatára szakszerűen felújíttatták – hangszerkészítő hangszerészek egy verklivel együtt restaurálták, újrafestették és használható állapotba hozták. A gép ma is működőképes, hangereje hatalmas. Ritkán, különleges alkalmakkor a múzeum dolgozói meg is szólaltatják. A felújítás során a zenegép hangját rögzítették.

A restaurálás után az intézmény korábbi helyszínén, a Szent István téri épület előterében volt kiállítva a verklivel együtt. Első igazi „fellépése” a Csárdás, polka zepperli – Zenés szórakoztató vendéglátás és zenemű-kereskedelem a 19. században című időszaki kiállításban volt a Krúdy-házban. A tárlat a múzeum új helyszínén, első nagyszabású időszaki-, majd vándorkiállításként debütált 2012-ben. A múzeumba érkező látogató a felújított verklivel együtt a működőképes hangszercsodát ma is megtekintheti a „Vendéget látni, vendégnek lenni” vendéglátás-történeti állandó kiállítás kávéház termében, ahol a rögzített hangfelvételnek köszönhetően meg is szólal és zenél nekünk Flóra.

 

 

 

 

 

 

Close
Close