Blog

HELBING 150 V.

Ornamentika...

2020. április 20. | Veress Kinga

150 évvel ezelőtt született Helbing Ferenc (1870–1959), a hazai szecessziós plakátművészet és reklámgrafika egyik legkiválóbb művelője. Születésének évfordulója alkalmából a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum a plakátművészet nagyjait bemutató monográfia-sorozat indításával tiszteleg a hazai reklámgrafika egyik első képviselőjének életműve előtt.

Helbing művészetében fontos szerepet tölt be az ornamentika. Alkotásain magyaros ízű hímzésre emlékeztető mintázatok, dekoratív, stilizált virágok jelennek meg, díszítve a grafikai lapok képterét vagy keretét. Művei ezáltal illeszkednek a magyaros szecessziós stílusába, amelynek jellemzője a népi hímzések növényi motívumaiból kialakított – legtöbbször élénk színfoltokból összeálló – kompozíció.  A Költők Albuma című kötet számára 1898-ban tervezett díszkötésen, mellyel első díjat is nyert, matyó szűrhímzést idéző motívumokat használt. Ez a fajta dekorativitás köszön vissza a Magyar Iparművészet folyóirat számára ekkoriban készített fejléctervein is.

Helbing láthatóan kísérletezett az egyéni stílus kialakításával. Már egészen korán kezdhette a minták gyűjtését, amelyeket tanulmányozva fejleszthette saját dekorációs eszköztárát.

Fontos előképekkel szolgáltak a korszakban az Iparművészeti Múzeumban rendezett nemzetközi kiállítások, ahol a legújabb iparművészeti, plakátművészeti tendenciákat lehetett megismerni, illetve az évenként rendezett tárlatok, ahol a magyar mesterek, művészek iparművészeti munkáit állították ki. A plakátművészet szempontjából A modern művészet című, 1898-ban rendezett nemzetközi tárlat volt a legfontosabb. A kiállításon többek között a korszak vezető külföldi plakátművészeinek alkotásait vonultatták fel.

Tudtad-e?
Az 1885-ben alapított Országos Magyar Iparművészeti Társulatot, amely kül- és belföldi kiállításokat, pályázatokat, vitákat rendezett. Publikációival a szakelmélet megalapozását szolgálta. Közlönye 1885–1894 között Művészi Ipar, majd 1897-től Magyar Iparművészet címmel jelent meg. A Társulat az Iparművészeti Múzeumban székelt, folyóiratát is itt szerkesztették.

 

(A szöveg Földi Eszter Helbing Ferenc (1870–1959) címmel készülő kismonográfiájának szerkesztett részlete. A levélpapír hirdetési tervét ábrázoló fotót az Iparművészeti Múzeum bocsátotta rendelkezésünkre a kötethez.)

 

 

 

 

Close
Close