Blog

Protokoll és diplomácia IV.

Vallás protokoll, sportprotokoll

2020. április 23. | Dr. Török Róbert

Vallás protokoll

Napjainkban a nemzetköziség és az ökumenizmus terjedésével egyre nagyobb szerepet kap a különböző vallások és a hozzájuk kapcsolódó protokolláris ismeretek, teendők megfelelő kezelése.

A nemzetközi politikai rendszerben a különböző vallású, kultúrájú országokkal az állami / diplomáciai protokoll események szervezése és megvalósítása során kiemelt figyelmet kell szánni az eltérő vallási hagyományokra, előírásokra, a tárgyalópartner vallási szokásaira, speciális igényeire. Rendkívül fontos a formális ceremóniák, a vallási különbségek, előírások – megszólítás, ajándékozás, ültetési és étkezési szokás, szimbólumok, hagyományok – pontos ismerete.

A protokoll rendezvények, egyházi látogatások gyakori helyszínei templomok, zsinagógák, emlékhelyek vagy más vallási helyszínek, esetleg temetők. Itt zömmel egyházi szertartásra, majd azt követően fogadásra kerül sor. Az egyházi vezetők gyakorta meghívott vendégei a hivatalos protokoll eseményeknek. A hivatalos alkalmak mellett (esküvő, temetés, keresztelés) beavatáson, díjátadáson, találkozón, étkezésen, kiállítás megnyitón, épület- átadáson is találkozhatunk az egyház képviselőivel.

Hazánkban az egyház a társadalom egyik legnagyobb tekintélyű intézménye. A rendszerváltozás előtti ateista, totalitárius állam minden eszközzel üldözte a magyarországi egyházakat. Napjainkban az állam és az egyház békés egymás mellett élése tapasztalható, melyhez nagymértékben hozzájárult az Országgyűlés 1990-ben megalkotott lelkiismereti és vallásszabadságról, valamint az egyházakról szóló törvénye.

A legfrissebb népszámlálási adatok szerint hazánkban a legnépesebb hívőszámmal a római katolikus egyház rendelkezik, amit az evangélikus (lutheránus) egyház, a református (kálvinista) egyház, az unitárius egyház, és az izraelita felekezet követ. Budapesten emellett működik a Magyar Iszlám Közösség és a Buddhista Misszió is. Megtalálhatók a térségben a görög katolikus egyház követői, illetve számos egyéb kisegyház szintén jelen van Magyarországon.

Az állam és az egyház kapcsolatának rendezését sürgette II. János Pál pápa első magyarországi látogatása 1991-ben, mely egyházprotokoll szempontból a legkiemelkedőbb esemény volt az 1938. évi Nemzetközi Eucharisztikus Világkongresszust követően.

Az 1938. évi kongresszuson XI. Pius pápát Eugenio Pacelli bíboros képviselte, aki tíz év múlva már XII. Pius pápaként rádióbeszédében külön megemlítette, hogy milyen felemelő, csodálatos élményeket adott számára a budapesti ünneplés.

Hazánk (várhatóan) 2020. szeptember 13-20. között rendezi az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszust.

 

Sportprotokoll

A sport folyamatos fejlődése már a 20. század vége felé megköveteli a sporttal kapcsolatos protokoll kérdések valódi szabályozását, egyértelműsítését. A leginkább meghatározó változtatások, a legkonkrétabb írott és íratlan szabályok az olimpiák fejlődése miatt jelentek meg a sportprotokoll világában. Hazánk sorra rendezi a kiemelt Európa- és világbajnokságokat, így nélkülözhetetlen a sportprotokoll ismerete és helyes alkalmazása.

A sportdiplomáciai tevékenységek, események keretét, módját és mikéntjét a sportprotokoll szabályozza. Kijelenthető azonban, hogy a sportéletben a világversenyek során alkalmazott, kodifikált sportprotokoll, mint egzakt nemzetközileg elfogadott előírásrendszer nem létezik. Összehasonlítva a protokoll többi ágával elmondható, hogy a sportprotokoll egyes vonatkozásaiban az állami protokollhoz hasonlít, mégis annak gyakorlati megnyilvánulása, eljárási rendszere nem oly merev és szigorú, hiszen egyes előírások könnyebben módosíthatók, alakíthatók a rendezvény sikerének érdekében, akár az utolsó pillanatban bekövetkezett, váratlan helyzetekhez igazítva.

Protokoll feladatok egy nemzetközi rendezvényen

A protokollos munkájának sokrétűségét jól mutatja az egyes világversenyek szervezése és lebonyolítása során megjelenő protokoll feladatok listája

  • a nyitó- és záróünnepély megtervezése és előkészítése,
  • az eseményekre és ünnepélyekre meghívottak kezelése,
  • meghívók; VIP-VVIP (Very Important Person – Very Very Important Person) és szervezői akkreditációs dokumentumok kiállítása,
  • VIP – VVIP zónák ellenőrzése és felügyelete,
  • protokollszolgáltatások (beszédek, tolmácsolás, kísérés, programok) biztosítása,
  • fogadások és búcsúztatások megszervezése és lebonyolítása,
  • VIP –VVIP kísérő programok, étkezések,
  • tisztségviselők ellátása: szállás, szállítás, tárgyalások, ajándékok,
  • szimbólumok (himnusz, zászlók, díjak) rendezése.

A sportprotokoll területén dolgozó szakembernek nem csupán az adott sportág nemzetközi előírásait, hanem az állami és diplomáciai protokoll szabályait is tudnia kell helyesen alkalmaznia, ugyanis a kiemelt világversenyeken magas rangú állami – diplomáciai vezetők, politikai képviselők is megjelennek, mint VIP vendégek vagy fővédnökök, akik a protokollfelkérés elfogadásával Európa- és világbajnokságokat nyithatnak meg, illetve eredményhirdetéskor díjakat adhatnak át a dobogósoknak.

A kiállításon megtekinthetők az elmúlt három esztendő kiemelt hazai világversenyeinek hivatalos érmei, továbbá olyan protokoll ajándékok, használati tárgyak és kiegészítők, melyekkel kizárólag az érintett protokoll vendégek és a sportprotokoll szakemberek találkoznak.

 

 

 

 

 

Close
Close