Blog

Retró cuccok a kádárizmus időszakából I.

CAOLA

2020. május 27. | Veress Kinga

 

Plakátok, tárgyak, történetek

Köztudott, hogy a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum – ahogy a szlogenje is hirdeti – a mindennapok múzeuma. Gyűjteményünkben számos olyan hétköznapi tárgy lelhető fel, melyek a Kádár-korszak kereskedelmi választékát, a régmúlt idők tárgykultúráját reprezentálják.

Sorozatunkban néhány, a korszakban közismert, mára szinte ikonikussá váló tárgyat, plakátot, márkát, védjegyet mutatunk be. Ezek a tárgyak és reklámjaik az évtizedek távlatából és a mai árubőségben mosolyfakasztónak tűnhetnek ugyan, de az bizonyos, hogy a fridzsiderszocializmus életérzését idézik fel. 

Retró cuccok – hogy egy kicsit jobb kedvünk legyen!

 

CAOLA

1831-ben egy pesti szappanosmester gyárat alapított a régi Váci Úton, a mai Bajcsy-Zsilinszky út 30. számú ház helyén. Hutter József szappanfőző gyárával tette meg az első lépéseket a magyar kozmetikai ipar, s egyben ez a vállalkozás számít a mai Caola egyik jogelődjének is.

1908-ban Baeder Hermann, aki külföldön tanulta az illatszerészetet és a szappanfőzés tudományát Budapesten illatszer-laboratóriumot nyitott. A vállalkozás kezdeti sikereit az első világháború szakította meg, tulajdonosa is bevonult. Hazatérve a háborúból 1918-ban azonban újabb vállalkozást alapított, Baeder Illatszer Rt. néven. Nem sokkal később született a mára jól csengő új márkanév. A cégtörténet szerint a Caola név a gyártulajdonos Carola lánya után kapta az elnevezését.

A külföldre is szállító cég legkeresettebb terméke közé az Ovenall fogkrém, a Caola szappan és vitaminos krém, valamint az Exotic kozmetikai cikkek tartoztak. A második világháborút követően végül az államosítások során olvasztották be a mai Caola elődjének számító korábbi vállalatba.

Az 1950-es évek végétől fokozatosan bővült a kozmetikai választék, mely jelentősen javította a nők közérzetét. A korábbi fővárosi gyárak Budapesti Illatszer- és Pipereszappangyár néven működtek tovább, és kezdték el gyártani a békebeli márkákat: Opera, Caola, Ideál, Nivea, Elida, Figaro. 1961-től a cég a Kozmetikai és Háztartásvegyipari Vállalat nevet vette fel és KHV logóval látta el termékeit. Ez a cég minden olyannal ellátta a vasfüggöny mögötti háztartásokat, amit egy korabeli nő kívánhatott magának: kényeztető, jól habzó szappanok, újdonságként folyékony szappan, sampon, hajlakk és tégelyes krémek. A régi márkák mellett megjelentek többek között a Camea, Star, WU-2, Barbon, Amodent termékek. 1981-től a cég Caola névre váltott és tovább bővítette választékát. Ekkor jelentek meg Mystic, Derby, Ocean, Gabi, Baba és Hófehérke termékcsaládjai.

A Családi kézbalzsam egy nő háztartásából sem hiányozhatott!

 

Forrás: http://magyarbrands.hu/magyar-markak/magyar-markak-adatlapjai/caola

 

 

 

 

 

Close
Close